Jurta. Víte, o čem je vůbec řeč? Mnozí z Vás možná nemají ani tušení. Jsou to kruhové jednopokojové domy, které jsou postaveny ze dřevěné konstrukce na kterou je natažená plachta a jsou izolované plstí – ovčí vlnou. Některé mohou být zatepleny i slámou, která dobře udrží teplo. Tento styl domů je původem z Mongolska, od kočovných kmenů, kteří často cestovali a mohli si tak brát svůj dům všude s sebou.  V  dnešní době je už rozšířená po celém světě.  Je to možná také díky finanční nenáročnosti, kterou jurta nabízí. Není u nich tedy žádné břemeno velké hypotéky. Navíc má osobitý vzhled a je z přírodních materiálů. Dnes je už i mnoho firem, které vyrábí mongolské jurty moderního vzhledu.
Mongolské jurty
Kolik takové bydlení stojí?
Cena se odvíjí hlavně od velikosti požadované jurty (stavějí se okolo 50m²), použitého materiálu a případného zateplení. Menší, které jsou bez izolace, mohou stát od 50000,- a ty, které už mají i izolaci a podlážku stojí okolo 250 000 – 300 000,-. Můžete si ji nechat postavit odborníky, nebo se také o to pokusit svépomocí.
Jak se o jurtu starat?
V Česku je mnohem větší vlhkost než v Mongolsku, proto se jurty nemohou stavět přímo na zem, ale staví se na dřevěné podlážky, které dobře izolují před chladem a vlhkostí. Plachty je také dobré 2x ročně impregnovat, aby měly delší životnost. Ty se musí ale pravidelně i měnit, zhruba co 5 let. Dřevěné konstrukce i izolace ale vydrží velmi dlouho, když se o ni dobře staráte. V zimě se musí udržovat oheň v kamnech, kterými se místnost vytápí a v létě zase naopak dobře větrat.
jurtová místnost
Moderní jurty
Původní  jurty neměly vodu, ani elektřinu. Proto se stavěly blízko zdroje vody a vařilo se na kamnech. Pralo se v řece, nebo ve vodě v nádobách. Nyní v moderní době jsou už takové možnosti, že není problém do jurty zavést elektřinu a vodu. Můžete tedy ve své jurtě mít jak osvětlení, zásuvky, internet, tak i pračku. Což je velká výhoda a pro moderního člověka nepostradatelná věc. K tomuto potřebujete ale ovšem stavební parcelu. Také si ji můžete zapsat jako rekreační objekt a užívat ji pouze v letních dnech třeba jako chatu.