Nutno podotknout, že akce, na kterých se rozdávali jinak nezískatelní pokémoni, se pořádají už od dob první her. Bývají to buď druhy, které ve hře nelze získat (například Mew), nebo ty, které ve hře sice získáte, ale tyto mají něco navíc. Obvykle se jedná o nějaký útok, který se nemohou normálně naučit. V tomto článku nebudu řešit jejich vzácnost, ale využitelnost z pohledu soutěžního hraní. Pro referenci budu používat oficiální formáty. Půjde tedy pouze o pokémony, které je možno legálně používat. Například výše zmíněný Mew legální na oficiálních turnajích nebyl nikdy.


 fialový Game Boy Advance


A začneme hned jedním z nejčerstvějších eventů, a to Pikachu s útokem Endeavor, který sníží HP protivníka na stejnou hodnotu jakou má Pikachu. Ten byl distribuován v roce 2015 a získal ho každý účastník on-line turnaje Pikachu cup. Co mu dodává na užitečnosti je to, že místo běžné ability Static má svou skrytou schopnost Lightingrod, která mu dává nejen imunitu vůči všem elektrickým útokům, ale zároveň mu po zásahu elektřinou zvyšuje speciální útok. Navíc chrání před elektrickými útoky nejen sebe, ale v dvojzápasech i svého partnera. Jeho vyvinutá forma Raichu byla součástí vítězného týmu ve finále VGC 2016.


 


Jen pro zajímavost, není to poprvé, kdy byl Pikachu s Endeavor rozdáván. Jeho předvýboj, Pichu (kterého bylo samozřejmě možné vyvinout) byl s tímto útokem distribuován v roce 2010. Byl sice shiny, ale jelikož v té době ještě neexistovaly skryté schopnosti, měl abilitu Static, což silně omezilo jeho užitečnost.


 


Nyní se přesuneme do roku 2011. Tehdy se distribuovali Entei, Raikou a Suicune s útokem Extremespeed, který se nemohou jinak naučit a jedním nenaučitelným exkluzivním útokem. Raikou, jehož doménou je speciální útok, získal Aura Sphere. Příliš z toho neprofitoval. Suicune, který se specializuje na obranu, dostal Sheer Cold, velmi nepřesný útok, který když zasáhne, oponenta okamžitě vyřadí. Ten byl využíván dost často. Avšak byl to Entei, který profitoval nejvíc. Jeho doménou je fyzický útok a získal Flare Blitz, právě silný ohnivý útok, který mu dosud chyběl. Také nejlépe využíval Extremespeed.


 


Ovšem svatým grálem je Chansey s útokem Wish. Ta byla rozdávána v roce 2004, a to pouze na jednom místě v New Yorku v Americe. Jelikož tehdy ještě neexistovala wi-fi v pokémonech hrách, bylo nutné dostavit se osobně. Z toho důvodu ji získalo pouze velmi málo lidí. A ještě méně ji nechalo jako Chansey a nevyvinulo ji do Blissey. Přitom Chansey se svým obrovským HP byla pro útok Wish skvělým kandidátem.


 konzole Nintendo DS


A co vy? Máte některého z těchto pokémonů? Pokud ano, tak kterého? V každém případě si je hodně ceňte. Mezi soutěžními hráči jsou totiž velice žádaní.