Hra je pro dva až čtyři hráče s tím, že se dá dokoupit rozšířená verze pro šest hráčů. Doporučený věk této hry je od deseti let, a to proto, že hra je o celkové strategii a tahách protihráčů. Hra se vydala v roce 1995 a to od velice známe firmy Albi. Příběh se odehrává ve středověku, kdy začínáte jako vesničan na malém ostrově, který chcete co nejrychleji osídlit. Rozrůstáte se pomocí surovin, které nesbíráte během probíhajících kol. Nemusíte být na tahu, ale získat suroviny můžete i tak, záleží, co zrovna padne na kostkách.

figurky ze hry

Ze začátku začnete výběrem barvy hráče a rozmístění hracího pole. Hrací pole se poskládá, čímž vytvoří ostrov, který budete kolonizovat. Každý hráč má ze startu dvě vesnice a dvě cesty, kdy musí umístit vždy jednu vesnici a k ní jednu cestu. Poté se na každý krom jednoho dílku položí písmena podle abecedy a hráči si rozmístí svoje vesnice s cestami. Jsou-li rozmístěny, písmena se otočí a z druhé strany jsou číslice, které značí číslo, které vám může padnout na kostce.

Každý hráč si vezme z banku suroviny, které leží u jeho vesnice. Bere se tolik surovin, na kolika leží vaše vesnice, poté hra začíná. Ve hře jsou místa, kde směníte surovina ze levnější cenu, než je v bance jednu ku čtyřem. Dále pak můžete zakoupit bonusové karty, které Vám vždy nabídnou nějakou výhodu, ať už poškodit spoluhráče nebo výhodu pro Vás. Záludnější hru dělá takzvaný zloděj, ten pokud zrovna stojí na vašem poli, tak za dané políčko nebere suroviny, dokud se neposune. Toho pak můžete posunout pomocí karty rytíře, nebo hozením číslovky sedm. Přemístit ho můžete na libovolné políčko protihráče. Ve hře počítá nejdelší cesta a vojsko, za kterou získáte také body. Ten hráč, který dosáhne první deseti bodů, vítězí.
plán hry

Jestliže, nevíte co na Vánoce, nechte se inspirovat touto strategickou hrou, určitě nebudete litovat a zpříjemníte si tak dlouhé zimní večery s přáteli a rodinou.