Uvažujete o pořízení bazénu či vířivky? Pak musíte počítat i s instalací základního příslušenství pro zajištění bezpečného provozu a požadované kvality vody. K tomu nejdůležitějšímu patří desinfekční prostředky (chlorové či bezchlorové) a naprostou samozřejmostí je i bazénová filtrace.

dívka u bazénu

Filtrace sestává z čerpadla a filtrační nádoby, jde o uzavřený okruh, kudy proudící voda zanechává mechanické nečistoty uvnitř filtrační náplně. Principielně jednoduché řešení však vyžaduje jistá pravidla využívání a péče, zejména kontrolu pH vody, nasazení desinfekce a provoz filtrace dle situace a využívání bazénu v koupací sezóně. V naší zeměpisné šířce se také zpravidla venkovní nádrže zazimují a jsou v provozu jen zhruba od dubna do října, ovšem jejich provoz je možné prodloužit systémy pro ohřev vody, např. tepelným čerpadlem či solárními kolektory.

PPR materiál

K příslušenství většiny bazénů, kde pracuje filtrační okruh, jsou zapotřebí také systémy pro rozvod vody. Dříve se voda rozváděla ocelovými trubkami, což vyžadovalo vyšší pracovní nasazení a bylo i obtížnější zajistit spojování trubek a armatur pomocí řezání závitů a různých těsnění. Již řadu let se však v této branži používá polypropylen, označovaná zkratkou PPR.

voda v bazénu

Polypropylen je velmi kompaktní, odolný, lehký a korozivzdorný materiál, umožňuje spojování tepelným svárem. Tato technologie výrazně urychlila a zkvalitnila instalatérské práce, výhodou tohoto řešení je také dlouhá životnost, takže se dobře uplatní i při rekonstrukcích stávajících vodních rozvodů.

Majitelé bazénů tedy nejspíš přijdou do styku (přímo nebo prostřednictvím odborné montáže) s různými trubkami, přechodkami, mufnami, T-rozbočkami, zátkami, ventily, svorkami, koleny a PPR rozvodnicemi 32×2 Chlorito. Bez polypropylenu si zkrátka nedokážeme představit provoz jak bazénů a vířivek zahradních či vnitřních, tak i velkokapacitních plaveckých a rekreačních bazénů a wellness center.