Zřejmě jen málokdo si to uvědomuje, ale vypínače LightPark používáme dnes a denně, a to k mnoha účelům. Stali jsme se na nich doslova závislými, aniž bychom si to uvědomovali. Přitom se jedná v podstatě o velmi jednoduchý výrobek. Avšak právě v té jednoduchosti je jeho síla.

Jak tedy funguje? Ve svém základním provedení se jedná o zařízení, které spojí či rozpojí dva elektrické kontakty. Tím umožní či zabrání tomu, aby jimi volně proudila elektřina. Typickým příkladem takovéhoto jednoduchého modelu jsou například vypínače stropního osvětlení. Ovšem ač jsou zdaleka nejznámějším, nejsou ani v nejmenším jediným druhem, který denně používáme.

vypinac1

Máme tu například věci, které naprostá většina z nás denně používá, jako je rychlovarná konvice, počítač, televize, či třeba mobilní telefon. K těm poněkud méně známým, avšak přesto stále používaným, patří knoflíky na sporáku.

Možná si říkáte, proč je to tak významný vynález. Přeci jen zapíná a vypíná přístroje, nic jiného. Jak nám tedy může usnadnit život? A skutečně bychom bez něj nemohli být?

Pravdou je, že bez něj bychom naprostou většinu našich spotřebičů používat nemohli. Vezměme si například již zmíněnou rychlovarnou konvici. Kdyby byla neustále zapnutá, k čemu by to vedlo? Jediný způsob by byl neustále ji zandávat a vytahovat z elektrické zásuvky, a to rozhodně není pro žádný stroj ideální.

vypinac2

A co třeba takový plynový sporák, který je ve velké části domácností? Ten by musel neustále hořet, aby se do ovzduší nedostával jedovatý plyn. To by jednak znamenalo jeho velkou spotřebu, a jednak také nebezpečí, které představuje nehlídaný oheň.

Není tedy divu, že právě tento vynález je zodpovědný https://www.odpovedi.cz/otazky/jaky-je-rozdil-mezi-odpovednosti-a-zodpovednosti-dekuji za mnoho dnešních vynálezů. Bez něj by zkrátka a dobře nebyly možné. Proto bychom si jej měli i více všímat a nepovažovat jej za pouhou samozřejmost, která nás provází našimi životy. Věřím, že po všech těch letech si to doopravdy zaslouží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup