Všechno okolo

Už máte nachystaný úžasný pokojíček, koupenou postýlku, přebalovací pult, oblečení pro miminko a napjatě očekáváte jeho příchod. Čím déle to trvá, tím více času máte na přemýšlení a obavy. Jak zvládnu porod? Nezapomněla jsem vše, co mi říkali v předporodním kurzu? Zvládnu své miminko kojit? Co když to nepůjde? A budu ho mít ráda? Všechny tyto otázky i pocity jsou zcela normální, nebojte se. A jak se z toho čekání tedy nezbláznit?

Choďte mezi lidi

Neseďte doma. Klidně se běžte projít, zajděte s kamarádkou na kávu, vyrazte na nákupy. Prostě dělejte něco, co máte ráda. Ovšem pozor, vyhněte se „kamarádkám“, které vás straší dvoudenním porodem, šílenou bolestí prsou při prvních přisátí jejich dítěte a depresí v šestinedělí. budoucí_maminkaNebudu vám tvrdit, že to bude procházka růžovým sadem. Nebude. Když přichází miminko na svět, bolí to. Když se učí sát mateřské mléko, není to pro mámu a její prsa příjemné a že se budou vaše nálady měnit jako na horské dráze nejen v šestinedělí, to je také pravda. Ale ať se zeptáte kterékoliv mámy, žádná by za nic na světě neměnila a klidně to podstoupila znovu. Odměna, která vás čeká, když budete držet vaše miminko v náručí, se ani slovy nedá popsat.

Přistupujte k mateřství s pokorou

Pokud přijdete na sál s porodním plánem, budete arogantní a budete si tvrdě stát za svým, s největší pravděpodobností se porod neodehraje tak, jak jste si představovali. Když mě čekal porod, ani jsem se neodvažovala si ho představovat. Od mých dvanácti let mi naskakovala husí kůže při slovu porod a nástřih? To se oklepu ještě teď. A víte co? Nic jsem necítila. Když jsem viděla doktorku, jak bere konečně nůžky, oddychla jsem si, protože jsem věděla, že už to nebude dlouho trvat a miminko bude na světě.spící_miminko I kojení si musíte nastavit v hlavě, pokud se vám představa mateřského mléka a kojení příčí, nekojte, je to vaše rozhodnutí. A že nebudete veselá a energická, ale k smrti unavená a přecitlivělá máma? I to k tomu patří. Ale věřte, že za čas si na to pomalu ani nevzpomenete.