Chtělo by se říci, že žijeme v době největšího rozmachu a vzdělanosti. Přístup k informacím je díky internetu prakticky neomezený. To mimo jiné znamená, že kdokoliv si může najít cokoliv jej zajímá, a to během několika vteřin.

Dalo by se tedy předpokládat, že vzdělanost půjde strmě nahoru. Jenže ono je tomu přesně naopak. Proč? Na vině je právě onen neomezený přístup k informacím. Pokud si totiž najdeme jen to, co nás zajímá, ale nemáme v daném oboru vědomosti, potřebné k úplnému pochopení textu, může snadno dojít k jeho špatné interpretaci.

clanek2

I to je důvod, proč se v současné době tolik rozmáhají konspirační teorie. Internet dává možnost nejen najít si o dané věci informace, které hledáme, ale zároveň se také můžeme spojit se skupinou lidí, která si o dané věci myslí to samé, co my. A tak si navzájem své teorie potvrzujeme, bez ohledu na to, zda jsou pravdivé či nikoliv.

Způsob, jak s tímto jevem bojovat, je mimo jiné osvěta Pergoly Trutnov. Jde především o to ukazovat lidem, jaký je rozdíl mezi názorem a faktem a jak je od sebe rozlišovat. Je třeba se také naučit, jak si ověřovat zdroje a jít až k tomu původnímu. Možná tak pak zjistíme, že ona informace vůbec není pravdivá, jakkoliv by se nám to líbilo.

ksiltovka1

Je také důležité ukazovat, proč je ověřování informací nutné, zvlášť v dnešní době, kdy prakticky kdokoliv může na internetu zveřejnit cokoliv. Jistě, vzdělání pomůže, avšak jsou i vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si vyhledávají věci, kterým věří, spíše než ty, které jsou pravda.

Díky tomu stále přežívají věci, jako jsou horoskopy, geopatogenní zóny, aury a podobně. Rozhodně by se tedy měl na osvětu dávat mnohem větší důraz, než je tomu doposud. Koneckonců, mladí i starší lidé tvoří naši budoucnost. A je rozhodně mnohem lepší, když jí tvoří na pravdivých informací. Pak totiž bude rozhodně mnohem lepší.