Ekologie se v posledních několika letech začíná dostávat stále více do popředí. Lidé se konečně začínají zajímat o to, jaké důsledky může mít jejich jednání pro naši planetu. A snaží se své negativní dopady minimalizovat.

Jednou z nejoblíbenějších možností je pak využívání obnovitelných zdrojů energie. Sem patří takové, jejichž zdroje jsou prakticky nevyčerpatelné. Jsou to vodní, větrná, termální a solární energie. Z nich je právě solární považována za nejlepší řešení.

fotovoltaika1

Má to samozřejmě své důvody. Při její výrobě nevznikají žádné zplodiny, a k tomu, aby fungovala, stačí jen, aby svítilo Slunce. Jistě, to časem zhasne, avšak to se stane až za přibližně pět miliard let. Z našeho pohledu se tedy jedná o nevyčerpatelný zdroj energie.

Jako jedny z mála se navíc fotovoltaické solární panely dostaly i mezi běžnou populaci. Každý si je může koupit, připevnit na střechu, zeď či zahradu, zkrátka na místo, kam dopadá největší množství přímého slunečního světla, a vyrábět si tak vlastní ekologickou elektřinu. Je ale tento způsob výroby elektřiny skutečně tak šetrný k životnímu prostředí, jak se tvrdí?

Bohužel, podobně jako u jiných zdrojů, i zde jsou některé aspekty, které již nevyznívají tak příznivě. Především je to výroba a likvidace samotných panelů. Ta rozhodně není příliš přátelská k životnímu prostředí, zvláště když přičteme fakt, že tyto panely je nutné pravidelně měnit.

fotovoltaika2

Dále je potřeba zvážit fakt, že aby pracovaly na svou plnou kapacitu, je nutné, aby byly udržovány v naprosté čistotě. A to také není nic jednoduchého. Navíc ani jejich účinnost není nijak závratná, proto jich je na provoz běžné domácnosti potřeba poměrně dost. V důsledku musí i ti, kteří tyto panely mají, odebírat část elektrické energie z běžné rozvodné sítě.

Samozřejmě záleží jen na vás, zda vás tento způsob výroby elektřiny zaujal. Jen je potřeba si uvědomit veškeré souvislosti, abychom následně svého rozhodnutí nelitovali.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup