Paddleboarding vznikl v 60. letech na Havaji, kde se skupina instruktorů surfování „plavila“ na svých surfových prknech pomocí pádel na místa, kde učili turisty surfingu. S moderním ježděním na paddleboardu se však začalo až kolem roku 2000. Přibližně od roku 2010 je tento sport na vzestupu a stal se oblíbeným napříč celým světem.

Co to vlastně paddleboarding je?

Jedná se o moderní, momentálně nejrychleji se rozvíjející vodní sport. Setkat se můžete i s názvem SUP, což je zkratka pro „Stand Up Paddle“ (pádlování ve stoje). K tomuto sportu je potřeba vodní plocha a paddleboard. SUP je poměrně oddechový sport, při kterém zrelaxujete mysl, a zároveň zapojíte celé tělo.

Obrázek6

Kde je možné paddleboarding provozovat?

Tolik oblíbeným se stal především proto, že je možné jej provozovat téměř na jakékoliv vodní ploše. Narozdíl od surfování při něm totiž nejsou za potřebí žádné vlny. Začátečníci, nebo lidé, kteří si chtějí odpočinout a procvičit všechny svaly, vyhledávají netekoucí vody.
Těmi jsou nejčastěji jezera, rybníky nebo přehrady. Paddleboard je však vhodný i do vln. Výhodou oproti surfu je, že se svezete i na menších vlnách. Vyznavači adrenalinových sportů pak vyhledávají i tekoucí horské řeky nebo potoky.

Co je k paddleboardingu potřeba?

Kromě již zmiňované vodní plochy je k tomuto sportu samozřejmě důležitý plovák, pádlo a mnoho dalších pomůcek.

  • Paddleboardy jsou rozděleny do různých kategorií dle využití. K dostání jsou například nafukovací paddleboady nebo polyethylenové boardy. Nejčastěji využívaným typem jsou právě paddleboady nafukovací. Jsou skladné, velice odolné a lehké. Určitě k nim budete potřebovat pumpu pro nafouknutí.
  • Nejhodnější pádla jsou ta variabilní, která je možné nastavit na požadovanou délku. Pádlo by mělo přesahovat sportovce přibližně o 30 centimetrů, avšak při závodním paddleboardingu se používají pádla kratší.
  • Další pomůckou je plovací vesta. Samozřejmě pokud se věnujete SUP rekreačně na stojaté vodě, kterou znáte, není vesta potřebná. Pokud jste však neplavec, určitě ji nezapomeňte. Stejně tak ji potřebují sportovci na divoké vodě nebo na závodech. Při těch je dokonce nařízeno mít také přilbu a boty, které chrání prsty. Pokud se budete paddleboardingu věnovat v zahraničí, zjistěte si více o zdejší legislativě. Například v USA je board považován za plavidlo. Pokud se tedy plavíte mimo plaveckou zónu, musíte mít vestu a píšťalku.
  • Při sjíždění divoké vody je vhodné mít kvalitní přilbu, chránič páteře, vestu a popřípadě také chrániče.
  • V chladnějších horských vodách se doporučuje celotělový neoprenový oblek.

Kdo může na paddleboadu jezdit?

Jízda na klidné vodě je velice jednoduchá, proto mohou tento sport provozovat prakticky všechny věkové skupiny od odrostlejších dětí až po vitální seniory.

Obrázek7

Jaké přínosy má SUP pro zdraví?

Vzhledem k velké variabilitě využití paddleboardů jsou přínosy pro zdraví široké. Při cvičení na paddleboadu si zlepšíte držení těla a díky neustálému udržování rovnováhy procvičíte všechny svaly. Na boardech je možné cvičit dokonce jógu.
Při pádlování na tekoucích vodách si zlepšíte celkovou fyzickou kondici. Paddleboarding je aerobní sport, tudíž je vhodný k celkovému tvarování postavy, zbavení se přebytečného tuku nebo celulitidy.
Kromě zjevných pozitivních účinků na tělo tento sport výborně působí také na psychické zdraví. Při cvičení jógy nebo plavení se krásnou přírodou výborně zrelaxujete a odpočinete si od každodenního shonu. Lidé, které naplňuje spíše adrenalin, si přijdou na své ve vlnách a peřejích.
Paddleboarding je velmi oblíbeným sportem oprávněně. Je velmi všestranný, vhodný pro všechny věkové kategorie, k odpočinku nebo cvičení. Musí si ho zamilovat každý, kdo ho vyzkouší.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup