Základem je přiznat si, že máte problém. To může být v dnešní přetechnizované době, která nás naopak motivuje k tomu, abychom byli dostupní vždy a všude, docela problém. Jak tedy říci, že jste se stali obětí onlinu? Především se, logicky, nejste schopni odpojit. Neustále jste napojeni na mobil, na počítač nebo na tablet. Vaši známí už si stěžují, že už prakticky nevidí váš obličej, protože neustále koukáte do obrazovky. Navíc vám vaše neustálá online přítomnost už začíná způsobovat problémy i v běžném životě. Začíná to maličkostmi, jako je nepozornost v konverzaci (protože koukáte do telefonu) nebo náraz do zrádně nastražené dopravní značky, ale končit to může i nebezpečným psaním za volantem, pokutami, nehodami nrbo třeba poruchami spánku.
Jakmile si připustíte, že to sami nezvládnete, je čas začít pátrat po kořenech vašeho problému. Identifikujte, kde trávíte nejvíce času. Největší část lidí má potíže se sociálními sítěmi, ale mohou to být například i internetové hry, zpravodajství, zábavné servery nebo specializovaná diskuzní fóra. Některým lidem stačí, když si toto uvědomí, a od stránek si prostě dají na chvíli pauzu. Odhlásí se, na chvilku vypnou. Pokud ale potřebujete větší podporu, navštivte psychologickou poradnu. Profesionálové už jsou na tuto diagnózu zvyklí, a vědí, jak pomoci. Navrhnou vám vhodné náhradní aktivity, budou vás motivovat a v krajním případě vám doporučí i hospitalizaci. Té se vůbec nemusíte bát, ani to není žádná ostuda. Naopak získáte čas se věnovat jen sami sobě a svému problému.
A co můžete udělat i vy sami? Především si uvědomte, kdy po internetu nejčastěji saháte. Možná je to tehdy, když se nudíte, nebo když jste ve stresu. Pokud pak zaznamenáte, že se riziková situace blíží, budete mít dost času najít si jinou zábavu. Zkuste také „offline zónu“. Pro většinu lidí je to ložnice. Zaveďte si, že do ložnice žádná elektronika nepatří. Pořiďte si budíka, laptop s tabletem i mobil nechte v obýváku. Před spaním si místo surfování čtěte knížku nebo si pusťe CD přehrávač.